Skip Navigation Links

Doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

Doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

publikováno: www.kzcr.eu | autor: Jiří Vondra

V rámci projektu došlo ke zkvalitnění a modernizaci přístrojového vybavení a zdravotnické infrastruktury na několika odděleních ústecké nemocnice. Projekt byl rozložen do dvou fází. V první etapě byly modernizovány jednotky intenzivní péče a v rámci přístrojového vybavení investice projektu směřovaly na dětskou kliniku, oddělení emergency, ortopedie, patologické anatomie, porodnice, protetiky, radioterapie, urologie, otorinolaryngologie, infekční, kožní, oční, novorozenecké oddělení a kardiochirurgickou a neurochirurgickou kliniku Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.  Celkem bylo pořízeno více než 40 nových přístrojů a dalšího zdravotnického vybavení. 

Velmi významnou investicí v průběhu druhé fáze bylo pořízení nového přístroje na magnetickou rezonanci, kdy současně vzniklo další pracoviště magnetické rezonance. Rentgenologické oddělení obdrželo nový moderní přístroj Magnetom Avanto firmy Siemens. Nový přístroj má místo 4 již 18 kanálů a je tedy proti stávajícímu přístroji značně výkonnější.

Přístroj využívá novou technologií, díky níž lze zobrazit celé tělo ve vynikající kvalitě obrazů v rámci jednoho vyšetření až do délky 205 cm. Je možné i vyšetření pacienta tak, že hlava zůstává mimo měřící tunel, což ocení nejen zdravotní personál, ale zejména pacienti s klaustrofobií.

Nové pracoviště umožňuje celotělové MR vyšetření všech orgánů, včetně všech tepen. Je také umožněno vyšetření mléčných žláz, když není jasná diagnóza z předchozí mamografie, ani následného ultrazvuku. Velkým bonusem nového přístroje je možnost MR spektroskopie, tedy chemického vyšetření tkání zaživa s možností například určit, zda se jedná o zhoubný či nezhoubný nádor, zánět atd. Takzvaná difúzní MRI umožní odlišit zhoubné a nezhoubné nádory či přítomnost metastáz, což je přínosem u onkologických pacientů.

Další ohromnou výhodou nového přístroje je větší rychlost, která dává možnost vyšetření daleko většího počtu pacientů, ale také významné zkrácení doby, potřebné pro vyšetření. Rychlé stanovení diagnózy a bezodkladné zahájení léčby je rozhodující nejen pro další léčbu, ale doslova může zachránit i život pacienta. 

Zásluhou tohoto projektu z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severozápad došlo k výraznému zkvalitnění zdravotní péče, formou kvalitní diagnostiky a zkrácení čekacích dob. Další nové vybavení některých oddělení zpříjemni i pobyt během hospitalizace v nemocnici, což jsou důležité pozitivní informace pro naše pacienty.

Cíl projektu, který si stanovil zlepšení poskytovaných služeb, rozšíření možnosti diagnostických a léčebných postupů v souladu s moderními standardy v oblasti medicíny, byl tímto splněn.

Přiložené soubory

27.01.2011

Evropská unieRegionální rada regionu soudržnosti Severozápad